5 משחקי קופסא משפחתיים מומלצים

משחקי קופסא מומלצים ליום כיפור- ולכל יום

בין חיפוש ילדים עם גלגלים, לנהירה של שבט בני אדם קטנים וצמאים לתוך הבית. יש פה ושם כמה רגעים של שקט משפחתי רגוע.

אז הטיפ שלי לאיך להעביר את הצום או את היום הזה בכיף. ואיך להרגיע את הילדים בשעות הצהריים אחרי 5 סיבובים ושפשוף בברך – עם משחקים שישארו לעוד הרבה הזדמנויות.

הנה לכם המלצות ממני- על 5 משחקי קופסא שווים במיוחד, שכדאי שיהיו בבית:   


שם קוד / CGE

גיל: 8+

מספר משתתפים: 4 ומעלה

זמן משחק: כ-20 דקות.

אחד המשחקים המפתיעים, שנראים תמימים אבל תופסים אותנו. וגם כשהילדים כבר נעלמים עם האופניים אנחנו המבוגרים, נשארים לשחק….

שני רבי-מרגלים מתחרים ביחד עם הצוותים שלהם לגלות את זהותם הסודית של 25 סוכנים אותם הם מכירים רק בשמות הקוד שלהם….

איך משחקים: השחקנים מתחלקים לשתי קבוצות. כל קבוצה בוחרת שחקן אחד להיות רב מרגלים. שני רבי המרגלים יושבים בצד אחד של השולחן, שאר השחקנים (פעילי השטח) בצדו השני. מול השחקנים פרוסות 25 כרטיסיות עם מילים.

ראשי הקבוצה (רבי המרגלים) נותנים רמז – מילה אחת ומס’ אחד בלבד, לצוות שלהם. זו מילה שיכולה לרמוז על מילה או מס’ מילים על הלוח. פעילי השטח צריכים לנחש ולהצביע על המילים שהתכוון רב המרגלים שלהם, תוך הימנעות מהמתנקש ומכרטיסי הקבוצה השנייה. לדוגמא- “מים 2”- הכוונה ל2 מילים שיכולות להתקשר למים…. נראה קל?  אז זה בכלל לא….

למה אני אוהבת את המשחק: הוא מסוג המשחקים שאתה יכול לשבור את הראש בהם, אבל המאמץ מתגמל! כי ההצלחה מרגישה פנטסטית. כשאתה מוביל את הקבוצה שלך לנצחון, עם רמז מבריק ומצויין שכולל 2-3 או יותר מילים – תחושת ההישג היא אדירה מדהימה ומיידית.

אין הרבה משחקים שמתאימים למספר שחקנים רב. זהו משחק מהיר שאפשר לשחק אותו שוב ושוב, וככל שתעבדו יחד כצוות (או כמשפחה), תתחזקו.

איפה קונים: בחנויות הצעצועים או באמזון בעברית.

https://youtu.be/SPn5DmPMLEo

דיקסיט / Libellud

גיל: 6+

משחק משתתפים: 3-6, בגרסת האודיסאה 3-12

זמן משחק: כ-30 דקות.

דיקסיט הוא משחק עטור פרסים שפותח ע”י פסיכיאטר ילדים, ובבסיסו- הוא משחק תקשורת עם קלפים אומנותיים יפיפיים, פנטסטיים, מופשטים וחסרי הגיון.

הסיבה לכך שלדעתי הלא מלומדת היא שכולם חייבים להכיר את המשחק הזה- היא שמרבית משחקי הלוח מובנים על ההיגיון, השכלניות או המיומנות. דיקסיט בוחן את היכולת שלך לשחק בדמיון שלך ושל החברים שלך, ונותן לך כנפיים…

https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=BfZcpWuRu98

איך משחקים: כל שחקן מקבל 6 קלפים מאויירים. בכל סיבוב, שחקן אחד בוחר קלף (מבלי לחשוף אותו) ומציג אותו בכותרת או תיאור- מילה/משפט/שיר/סיפור. השחקנים האחרים צריכים לבחור מתוך הקלפים שלהם את הקלף שהכי מתאים להצהרת השחקן הראשי. השחקן הראשי פורס את כל הקלפים שנבחרו, וכל אחד מהשחקנים האחרים צריכים להצביע על הקלף שלדעתם השחקן הראשי תיאר במקור. אתה מרוויח נקודות אם אתה מזהה נכון את הכרטיס של השחקן הראשי או אם מישהו מהשחקנים האחרים הצביע על הכרטיס שלך.

למה אני אוהבת את המשחק: דיקסיט אינו דורש קריאה, חשבון או שינון כללים רב.  מתאים לילדים ומבוגרים במגוון רחב של רמות מיומנות. הייחודיות של המשחק, בין היתר היא באופן בו היא מטפחת ומתגמלת יצירתיות, המצאת סיפורים ושיחה. דיקסיט מציב בפנייך אתגר להיות מסתורי בתיאורך, אך לא מסתורי מדי. תהיה מטאפורי, אבל לא מדי. והכי חשוב- אל תהיה עם רגליים על הקרקע!

חוברת הוראות באתר הקובייה

איפה קונים: בכל חנות משחקים. לנו יש אותו באנגלית, אין שום צורך בשפה, ואפשר למצוא אותו כמובן באמזון אם יש לכם קונקשן.


Icecool / Brain Games

גיל: 6+

משחק משתתפים: 2-4

זמן משחק: כ-30 דקות

“Icecool” מצלצל כמו high school (שזה קול!!! איך אני עפה על השם!) ואכן סיפור המסגרת שלו מתקיים בבית ספר, אבל של פינגווינים!

משחק סופר מגניב, וזו העלילה: עוד מעט הפסקת הצהריים וכל הפינגווינים הצעירים סוף סוף יקבלו את הדגים שהם משתוקקים להם. אבל, חלק מהפינגווינים השובבים חושבים שהם יספיקו לחטוף דגים לפני הפסקת הצהריים. אך דבר אחד הם לא לקחו בחשבון! את המוניטור במסדרון. בכל יום לימודים אחד הפינגווינים מקבל תפקיד להשגיח על בית הספר. וזה הרגע שלו לזכות – על כל פינגווין שהוא יתפוס הוא יקבל דגים נוספים!

איך משחקים: בכל סיבוב פינגווין אחד הוא התופס והפינגווינים האחרים רצים. הרצים מתחילים את הסיבוב מהכיתה ומקפיצים את הפינגווין שלהם, דרך המסלול כדי להשיג את הדגים שבאותו הצבע שלהם. כל דג שהם משיגים- מזכה אותם בנקודות. התופס מתחיל מהנקודה שבמטבח ומנסה לתפוס את כל הפינגווינים הגזלנים לפני שיאכלו את כל הדגים! התופס מקבל כרטיסי דגים עבור כל פינגווין שתפס במהלך הסיבוב.

הסיבוב מסתיים כאשר כל רץ אסף את כל 3 הדגים בצבעו או אם התופס תפס את כל הרצים.

https://www.youtube.com/watch?v=hhzIZUQvLng

למה אני אוהבת את המשחק: חלקי הפינגווין שנראים כמו סיכות באולינג קטנטנות זזים ומסתובבים באופן בלתי צפוי, הם יכולים להחליק לא רק ישר, הם יכולים לעשות עקומות ואפילו לקפוץ מעל הקירות. האתגר והמיומנות טמונים באיתור הזוויות, המהירות והכוח הנכונים לגרום לחתיכות לנוע ולקפוץ. המשחק נגיש לילדים מגיל 6, אבל גם המבוגרים מתים עליו. הוא חדשני גם בעיצוב שלו: קופסת המשחק מכילה בתוכה קופסאות שמרכיבות ביחד את לוח המשחק הגדול. 

איפה קונים: משחקי גאוני


סט / Set Enterprises

גיל: 6+

משחק משתתפים: 2-8

זמן משחק: כ-15 דקות

SET הוא משחק קלפים מהיר וממכר. למרות שלעתים קרובות ילדים מנצחים בקלות את המבוגרים, למשחק הזה יש מבנה מתמטי מורכב של קומבינטוריקה וראיה מרחבית משוכללת.

בדומה למשחקים רבים, גם המשחק סט הומצא באקראי. ואני שתמיד אוהבת לקרוא על הסיפורים שמאחורי הממציאים והמשחקים, כמו אלו אני חייבת לשתף אתכם גם בזה: המשחק הומצא על ידי מרשה ג’ין פלקו, בעת שעסקה במחקר גנטי אודות אפילפסיה אצל כלבים מגזע רועה גרמני בקיימברידג’ 1974. כדי לעקוב אחר התכונות האישיות של הכלבים, מרשה יצרה קלפים שבהם קודדה צירופים של גנים שונים. תוך כדי שהסבירה לווטרינרים את המאפיינים המתמטיים שמאחורי השילובים בכרטיסים, מרשה גילתה את הכיף במציאת השילובים השונים ו- SET נולד. במשך כ-16 שנים שיחקה עם חבריה ובני משפחתה, ורק בשנת 1990  , בעקבות הפצרות ילדיה, החלה בהפצתו המסחרית.

איך משחקים: הקלפים מתחלקים ל 4 מאפיינים: צבע , צורה ,מילוי, מס’ אלמנטים. המטרה במשחק, היא להרכיב כמה שיותר סטים תקניים. הכוונה בסט תקני הוא סט שמורכב משלושה קלפים, שממלאים, עבור כל אחד מהמאפיינים, את הכלל: זהים לחלוטין (למשל, צבע– סגול או צורה– מעוגלת, או מילוי– מקווקו), או שונים לחלוטין.

בכל רגע נתון יהיו על השולחן 12 קלפים (את המיומנים אפשר לאתגר עם 9), ובכל פעם שמישהו סוגר סט- מוסיפים 3 קלפים חדשים.

למה אני אוהבת את המשחק:  המשחק  עובד על מיומנויות חשיבה:  מפתח תפיסה מרחבית, גמישות מחשבתית, השוואה לפי בסיס שווה או שונה, זיכרון ושמירה על קשב וריכוז, מפתח זריזות ולא פחות חשוב- התמודדות עם ניצחון והפסד.

איפה קונים: מי שרוצה ב אמזון . יש גם כמעט בכל חנות צעצועים וספרים.


טליסמן / Games Workshop

בישראל- קודקוד

גיל: 8+ (קטנים יצטרכו עזרה בקריאה)

משחק משתתפים: 2-6

זמן משחק: כ-90 דקות ויותר.

היה הייתה ארץ, שבה דרקונים ומכשפים. הארץ הזאת נשלטה ע”י מכשף רב עוצמה. אך לפי האגדה- אם יצליח גיבור אחד, לעשות את דרכו בין המחוזות המסוכנים של הארץ, ולגלות את כתר הציווי של המכשף, יוענק לו כוחו, והוא הוא זה שישלוט על הארץ!

בלה בלה… זהו משחק מהמממם ביופיו, הכי קרוב למשחק תפקידים על לוח, וגם דומה במבנהו ובקסם שלו למשחקי מחשב- ולכן הוא מסוגל לתפוס חזק את הילדים.

אתה יכול להיות אחד מ 14 הדמויות הקסומות האפשרויות: לוחם, מכשף, זמר נודד, גמד ועוד… לכל דמות יכולות, כוחות וכישורים מיוחדים. וכל המשתתפים יוצאים למסע רצוף סכנות במטרה למצוא את הקמע הקסום.

איך משחקים: כל שחקן מטיל קובייה ובוחר לאיזה כיוון הוא רוצה ללכת לפי התוצאה בקובייה. במיקום החדש הוא פועל על פי ההוראות הכתובות על גבי הלוח. ברוב המקומות יש צורך בשליפה של קלפי הרפתקה, כמו ציוד שהדמות מוצאת בדרך, אויב שבה על הדמות להילחם, או קלף שמשנה מיקום במשחק.

החלק המורכב במשחק הוא קריאת כל ההגדרות של הדמויות וכמות הסוגים השונים של האסימונים והקלפים… אבל מתרגלים מהר והמשחק שווה את זה ביותר!

מה אני אוהבת במשחק: טליסמן הוא משחק לוח הרפתקאות ופנטזיה הכי קרוב ל D&D (מבוכים ודרקונים) אבל אינו מצריך- רישומים, מתמטיקות ודוקטורט.

אצלנו הוא משחק בהמשכים- לכל ילד יש ארנק, עם כל מה שצריך לשמור, ואנחנו קמים אליו בשבתות בבוקר…. אני חושבת שהוא קלאסי ליום כיפור רגוע ומחובר.

איפה קונים: הפעם ממליצה רק בעברית- מדובר בהמון המון מלל… לכן קודקוד

 

צום קל לצמים, וגמר חתימה טובה!

ליצ’י

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לקבל סיפורים, משחקים והמלצות מליצ׳י?

הרשמה לניוזלטר

פוסטים אחרונים בבלוג

ליצ׳י - ילדות אנלוגית בעולם דיגיטלי

תמצאו אותי גם פה:

דברו עם ליצ׳י:

תמצאו אותי גם פה:

Ⓒ כל הזכויות שמורות לליצ'י- ילדות אנלוגית בעולם דיגיטלי

אני מזמינה אותך!

פעם בשבועיים אני מפרסמת פוסט חדש
עם כל מה שחדש בעולם שלי:
צעצועים, משחקים פעילויות והמלצות. 

תשאירו לי פרטים ונהיה בקשר