7 בום- פעילויות לנסיעה באוטו

7 פעילויות שישאירו אתכם שפויים בנסיעות

איש אחד הסתכל כשעברתי עם המכונית באוטוסטרדה.

הוא נראה מבוהל ועל ראשו היה תלוי ילד.  

לצידו ישבה תסרוקת פרועה מחוברת לפרצוף אדום רושף אש.

מאחור- יצור קטן שעושה המון רעש צעק כל כך חזק- שהזמר אצלי ברדיו הפסיק לשיר.

וילדה שכובה באלכסון בוכה עם המון קול ומרטיבה את כל האוטו.

האיש הסתכל עלי, אבל לפני שהספקתי להושיט לו עזרה- ראיתי, שהוא שולח יד ומעביר מכשיר קטן לילד שעשה הכי הרבה רעש.

אולי זו תחרות כזו- חשבתי לעצמי, וסימנתי לזמר להמשיך לשיר.  

ובאמת- נהיה שקט! ובאמת- הילד שזכה בתחרות היה מאושר!  

והזמר כחכך בגרונו והמשיך מאותה נקודה.

7 פעילויות שישאירו אותכם שפויים בנסיעות:

1. מונית הכסף

המטרה- לענות על שאלות טריוויה ולזכות בנקודות.

מכינים מבעוד מועד- משחק טריוויה כלשהו (קנוי) או דף עם חידות שמורידים מהאינטרנט או מהדף שהכנתי לכם, וחטיף פרס. אחד המבוגרים (כמובן לא זה שנוהג) ישמש המנחה וישאל שאלות.

לרשותכם 2 גלגלי הצלה: חבר טלפוני: אצלנו זו יכולה להיות סבתא או דוד. עובר אורח: אפשר לשאול ברמזור את הנהג ליד, לרוב התגובה של הנהגים די משעשעת אבל חיובית…

מותר לטעות כמה שרוצים, אבל מי שזוכה במירב הנקודות מרוויח חטיף וזוכה לכבד בו את כל השאר ?.

  • חידות הוא והיא- יכולות ממש לזרום, יש כאלו המון באינטרנט. לדוגמא : “הוא ירח , היא המדבר הגדול בעולם”. ועוד טיפ: כשהילדים היו יותר קטנים היינו נותנים להם 3 אפשרויות לבחור, כאשר החידות היו קשות מדי..

2. אוהל ילדים

אצלנו בבגאז’ באופו קבוע, יש שמיכות וכריות. זה קשור לעובדה שאני מדליקה מזגן אקסטרא בכל עונות השנה, וגם לימים ארוכים בהם אנחנו חוזרים מאוחר- הילדים אוהבים להתכרבל ולהרדם. וכך נולדה הפעילות הבאה, פרי המצאתם לחלוטין: אוהל ילדים.

המטרה- משחק דמיון שנערך שעות…

מכינים מבעוד מועד- שמיכות, אטבי כביסה, וכל אביזר לבחירתם של הילדים- פנסים (מאוד מומלץ), בובות, כריות, כלי מטבח, ספרים, קלפים….

בונים “אוהל” – מושכים שמיכות דקות בין גב כסאות ההורים לגב כסאות הילדים- מעל לראש הילדים. ו-זהו! תתפלאו איזו נסיעה שקטה זו תהיה… מתאים גם לקטנים וגם לגדולים…ובעיקר להורים.

3. לוטו דרכים

המטרה- למצוא אובייקטים דרך החלון:

מכינים מבעוד מועד- לוחות משחק כמספר הנוסעים. בכל לוח 9 אובייקטים: מטוס, גשר, מכונית ירוקה, איש עומד בצד הכביש, כלב, דגל וכו’…. אם הילדים יודעים לקרוא- אפשר פשוט לכתוב את המילים, ואם לא- טיפה יותר עבודה- מורידים מגוגל תמונות ומדפיסים.

דוגמאות יש בדף שהכנתי עבורכם

כל משתתף שיזהה אובייקט מתוך הדף- יכריז בקול ויסמן בעיגול. הראשון שמסיים לסמן את כל המילים- הוא המנצח.

לא הייתי מוותרת על שיתוף הילדים בשלב ההכנה- ממליצה בחום למצוא רעיונות ביחד, יש להם רעיונות מדהימים- מצחיקים ויצירתיים ביותר: מספר רכב עם המספר 007, נהג עם שפם, סוס, איש משתין בצד הדרך(טוב, אולי זה לא באמת מצחיק…) וכו’…

4. תחנת רדיו כמו של פעם

תו השעה– המטרה לזהות את השיר ממנו נוגנו צלילים אחדים. חשוב כמובן שאלו יהיו שירים שהילדים מכירים. מכינים מבעוד מועד- את יוטיוב!

מה אומר לכם הקול הבא- בעצם זה המשחק של 21 השאלות- לגלות מי הדמות. אבל אפשר לעשות אותו משעשע ולנסות להוסיף קולות. כל אחד בתורו בוחר דמות (אמיתית או פקטיבית, חיה או שכבר עזבה את העולם, זכר/נקבה, דמות מצויירת, חית מחמד, או כל מה שעולה בראשכם) ובעזרת 21 שאלות, לפי סדר קטן עד גדול, ותשובות של כן ולא, צריך לזהות את הדמות.

תחנת הלהיטים- כל אחד מהנוסעים בוחר שיר בתורו. כל אחד גם יקריין ויספר למה הוא בחר את השיר ומה הוא אוהב בו. וכל השאר כמובן- משתפים פעולה, שרים וזזים לצליליו (גם אם שמעתם אותו 50 פעם ביומיים האחרונים…).

5. חלון-חלום

מכירים את המדבקות שיורדות בקלות? יש את אלו מהויניל שבאות עם ספר פעילות, יש את אלו מהג’לי ואת אלו שמיועדים לאמבטיה. יש כאלו שממש מיועדות לחלונות- וגם כאלו שמכינים לבד וצובעים.  יש סוגים רבים ומגוונים- אבל מה שחשוב לוודא שהן רב פעמיות ויורדות. אלא אם אתם ליברלים יותר ממני בכל הנוגע לדברים האלו…

המטרה- יצירה/משחק- הוספה של רובד על הנוף שרואים מהחלון. הפעילות הזאת היא מדהימה ואפשר ליצור אלף ווריאציות ועיצובים. “מציאות רבודה” אנלוגית לחלוטין:

מכינים מבעוד מועד: מדבקות, טושים מחיקים+מטלית למחיקה.

עיצוב חלון– קישוט חופשי של החלון בעזרת המדבקות. אפשר להוסיף גם טושים מחיקים.

עולם הרפתקאות- אם המדבקות הם נושאיות (דינוזאורים/פיות/חיות…) אפשר ממש לבנות עולמות.

תיאטרון חלון- שוב, במידה ויש לנו מדבקות בעלות נושא- אפשר להציג סיפור/הצגה על החלון, לשנות ולהזיז את המדבקות כמו בובות…

משחק “אינטראקטיבי”- מה קורה כשהדינוזאור בולע את האנשים במדרכה? או מדבקה של סופר מריו קופצת ביחס לעצים בדרך?  מדביקים מדבקה על החלון ומשחקים משחקים עם הסביבה.

מדבקות של חברת אוסבורן וPetite Collage

6. ניווט

פעם פעם, לפני שנים רבות- היו מפות! כאלה שקונים וגם כאלה שמורידים ומדפיסים במדפסת. היום זה נהדר בתור משחק דרכים.

המטרה: לתת לילדים לנווט את הדרך. כן ממש- שמאלה, ימינה, שם רחוב וכו’….   

מכינים מבעוד מועד: מפה מודפסת או מספר מפות- תלוי במרחק והדרך (לדוגמא אנחנו רוצים להגיע למוזיאון תל אביב: נדפיס מפה של הכבישים הראשיים עד תל אביב + מפה מוקטנת של רחובות תל אביב עד המוזיאון). רצוי לעשות עבודת הכנה, ולאחר הדפסת המפה, לסמן בטוש על את הדרך שבה ניסע.

7. משחקי מילים ודרך

משחקי מילים זה כיף, מצחיק, ולא מצריך הכנות מיוחדות. אני אמנה פה את אלו שאנחנו הכי אוהבים:

הלכתי לשוק וקניתי…- כל אחד בתורו מוסיף פריט, המטרה היא לזכור את כל הפריטים בסל:

הראשון מצהיר: הלכתי לשוק וקניתי…(לדוגמא) גזר. השני ממשיך: הלכתי לשוק וקניתי גזר וממשיך (לדוגמא) ועץ. כל אחד חוזר על הפריטים שנאמרו לפי הסדר ומוסיף פריט. המטרה: לזכור ולא להתבלבל. מי שמתבלבל- יוצא מהמשחק.

ארץ עיר– מישהו אומר את האלף בית, נבחרת אות בסטופ. כל אחד צריך למצוא מילה לפי נושאים קבועים: ארץ, עיר, חי, צומח, דומם, מקצוע…. אפשר להשתמש בנושאים הרגילים ואפשר להיות יצירתיים ולהמציא נושאים ללא סוף, כל משפחה לפי נושאי העניין שלה: מאכלים, המצאות, ילדים מהכיתה, שירים, דמויות מדיסני, תחומי ספורט, מכוניות וכו’…

מי בא למסיבה– כל אחד לפי סדר- מגדול לקטן, “מארגן מסיבה” מי שרוצה להכנס למסיבה צריך להביא איתו חפץ. מארגן המסיבה בוחר חוקיות ואומר איזה חפץ הוא מביא. כל משתתף בסבב אומר מה הוא מביא. אם עומד בחוקיות- נכנס למסיבה, אם לא- לא נכנס, עד שמגלים מה החוקיות שנבחרה.

המשחק יכול להתאים לגדולים ולקטנים, אבל כמובן קושי החוקיות ישתנה: לדוגמא לקטנים יותר אפשר חוק אחד פשוט – נגיד, דברים אדומים, עגולים, צמחים, דברים שמתחילים באות ד’, וכו’…

אצל הגדולים אפשר חוקים מתוחכמים יותר- דברים שמתחילים באות הראשונה של השם שלך, מילה שמתחיל באות האחרונה של הפריט הקודם, וכו’…

דרבי מכוניות- כל אחד בוחר צבע- לא לבן, כחול או אפור. לוקחים נקודת יעד- לדוגמא: עד צומת מורשה- כל אחד מתחיל לספור את מס’ המכוניות שהוא רואה בדרך. מי שיש לו את מספר כלי הרכב הגדול ביותר- ניצח. (כל כלי הרכב- אוטובסים, משאיות, אופנועים וטרקטורים- נספרים גם כן)

אני ממליצה לקבוע כמה נקודות יעד בדרך- בהם אפשר להחליף קבוצות (צבעים) ולנסות את מזלנו מחדש…

ובנימה זו, שתיהיה לכולנו נסיעה, אה- חופשה נעימה וזורמת…

ליצ’י

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לקבל סיפורים, משחקים והמלצות מליצ׳י?

הרשמה לניוזלטר

פוסטים אחרונים בבלוג

ליצ׳י - ילדות אנלוגית בעולם דיגיטלי

תמצאו אותי גם פה:

דברו עם ליצ׳י:

תמצאו אותי גם פה:

Ⓒ כל הזכויות שמורות לליצ'י- ילדות אנלוגית בעולם דיגיטלי

אני מזמינה אותך!

פעם בשבועיים אני מפרסמת פוסט חדש
עם כל מה שחדש בעולם שלי:
צעצועים, משחקים פעילויות והמלצות. 

תשאירו לי פרטים ונהיה בקשר